Jak dokonać zakupu biletu na samolot?

Port lotniczy - halaWbrew pozorom w dzisiejszych czasach zakup biletu lotniczego wcale nie musi się wiązać z wydawaniem dużej sumy pieniędzy. Przed planowaną podróżą należy jednak zapoznać się ze stronami internetowymi przewoźników oraz biur podróży, sprzedających bilety na loty czarterowe, zazwyczaj w systemie last minute. Na rynku turystycznym istnieją też biura specjalizujące się w sprzedawaniu biletów, a także firmy zajmujące się wyszukiwaniem biletów po jak najatrakcyjniejszej dla turysty cenie. Zakupu dokonać można w Punktach Obsługi Klienta danego tour operatora. Osoby, które wolą jednak nabyć bilet przez Internet, powinny odwiedzić stronę internetową danego przewoźnika, biura zajmującego się sprzedażą biletów lotniczych, bądź też organizatora turystyki.

Płatności dokonać można w biurze gotówką, przelewem na konto bankowe lub kartą kredytową. Po zakupie należy wysłać firmie (danej linii lotniczej, tour operatorowi), u której nabyło się bilet, potwierdzenie dokonanej operacji. Gdy pieniądze zostaną dostarczone na konto firmy, klientowi na adres e-mailowy, lub korespondencyjny wysyłana jest kopia tzw. "biletu elektronicznego", która zawiera numer rezerwacji lub numer biletu. Przed podróżą ważne jest by posiadać ze sobą dokument tożsamości, potwierdzający, iż osoba, na którą wystawiony jest bilet, to ta sama osoba, która ma zamiar wejść na pokład.

Dokonując zakupu biletu należy też określić taryfę, którą chciałoby się nabyć. Dzielą się one na dwie główne grupy: ekonomiczne oraz biznesowe. Planując daleką podróż, np. transatlantycką, ceny biletów w weekendy są zazwyczaj o wiele droższe, niż w dni powszednie. Aby jednak nabyć bilet po promocyjnej cenie należy często odwiedzać strony internetowe przewoźników i być gotowym do wylotu nawet na następny dzień. Liczba miejsc promocyjnych jest często ograniczona. Pragnąc zakupić bilety w obydwie strony po jak najniższej cenie (sprawdź: bilety lotnicze z Warszawy - www.Aero.pl), warto korzystać z usług tej samej linii. Najlepiej jednak wybrać opcję lotu bezpośredniego i postarać się, aby podróż rozpoczynała się i kończyła w tym samym porcie. Korzystną opcją jest także wybór tzw. oferty "Sunday Rule", która zakłada, iż pasażer nabywający bilet musi spędzić co najmniej jedną niedzielę w miejscu, będącym destynacją podróży, przy czym nie wlicza się niedzieli, stanowiącej datę wylotu.

Gdzie kupić bilet lotniczy?

Osoby planujące wykupić tani bilet u tour operatora powinny czekać na oferty "last minute". Biura podróży, które nie sprzedały wszystkich planowanych wycieczek w sezonie, w trybie "na ostatnią minutę" prowadzą sprzedaż wyczarterowanych miejsc w samolocie. Warto więc odwiedzać strony biur podróży, gdzie zdobędzie się wiadomości na temat biletów.

Informacje, które znajdziemy na bilecie lotniczym zawierają:

Osoby posiadające bilet elektroniczny mogą przejść różne rodzaje odprawy biletowej. Jednym z nich jest odprawa on-line. Pragnąc odprawić się w ten sposób trzeba pamiętać o wydrukowaniu karty pokładowej. Każda strona karty pokładowej powinna być wydrukowana na osobnej kartce. Na lotnisku należy mieć przy sobie dokument tożsamości, który służył do odprawy on-line. Najważniejsze informacje dotyczące odprawy on-line znajdują się na stronach internetowych danego przewoźnika. Kolejnym typem odprawy, który można przejść, jest odprawa biletowo-bagażowa na lotnisku. W tym wypadku kartę pokładową otrzymuje się przy stanowisku odprawy, okazując dokument tożsamości oraz kopię biletu elektronicznego, bądź kod rezerwacji. W przypadku niektórych przewoźników można się również odprawić, korzystając ze specjalnych automatów odprawy.