O czym pamiętać i jak zachowywać się w samolocie

Przed wejściem na pokład samolotu warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami, dotyczącymi zasad bezpieczeństwa, obowiązującymi w trakcie podniebnej podróży.

Na pokładzie samolotuPrzede wszystkim każdy pasażer przed startem powinien wysłuchać instrukcji, dotyczących zasad postępowania w nagłych wypadkach. Instrukcje udzielane są przez odpowiednio wyszkolonych pracowników załogi, dodatkowo stewardesy przed każdym lotem informują pasażerów, gdzie znajdują się wyjścia awaryjne, w jaki sposób zakładać maskę tlenową oraz jak poprawnie zapiąć kamizelkę ratunkową.

Ważną kwestią jest zakaz używania telefonów komórkowych podczas rejsu. Może to w znaczny sposób zakłócić pracę komputerów pokładowych. Często na pokładzie samolotu istnieje również zakaz korzystania z innych urządzeń elektronicznych np. z MP3 lub laptopa, jest to jednak regulowane przepisami, obowiązującymi w porcie wylotu. Podczas rejsu należy mieć także zapięte pasy, co zwiększa bezpieczeństwo podróży.

Po udzieleniu instrukcji wstępnych przez pracowników załogi, pasażerowie witani są przez kapitana, który podaje podstawowe parametry lotu. Podczas podróży każdy powinien się bezwzględnie stosować do poleceń załogi. Pierwszy rząd pasażerów zobligowany jest do wysłuchania wytycznych kapitana oraz drugiego pilota, zaś osoby zasiadające w kolejnych rzędach spełniają polecenia obsługi kabiny.

Warto również wiedzieć, iż na pokładzie obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów.

Pierwszy raz samolotem nie taki straszny

Bagaże podręczne powinny zaś znajdować się w przeznaczonych do tego schowkach, zlokalizowanych nad głowami podróżujących.

Podróż samolotem z dzieckiemPlanując podróż z dzieckiem warto zwrócić uwagę, iż większość linii lotniczych wymaga, aby przewożone niemowlęta miały co najmniej tydzień. Ciężarne pasażerki mogą podróżować samolotem. Nie jest natomiast wskazany lot w ostatnim miesiącu ciąży. Dzieci, które jeszcze nie ukończyły 6 miesiąca życia, muszą znajdować się na kolanach dorosłego i przez cały okres podróży pozostawać przypięte pasem. Maluchy do 3 roku życia mogą zaś korzystać z samochodowego fotelika, jednak jego model musi być zaakceptowany przez daną linię. Bilet dla dziecka powyżej drugiego roku życia zazwyczaj kosztuje tyle samo, co bilet przeznaczony dla osoby dorosłej, jednak niektórzy przewoźnicy oferują specjalne zniżki dla osób nawet do 12 roku życia. Minimalny wiek dziecka, które samo podróżuje samolotem wynosi 5 lat. Niektórzy przewoźnicy nie godzą się jednak na przesiadki, albo przewożenie malucha ostatnim w przeciągu dnia lotem, bądź późną porą. Opiekun prawny powinien być zawsze obecny w trakcie odprawy, aż do chwili przekazania dziecka specjalnie wyznaczonemu opiekunowi. Dzieckiem podczas lotu zajmuje się obsługa, a po wylądowaniu malec oddawany jest pod opiekę innemu pracownikowi, który doprowadzi je do opiekuna odbierającego. Większość linii zezwala na samotną podróż bez opiekuna dzieciom w wieku 12-15 lat.

Osoby, które podróżują ze zwierzakiem również powinny się dostosować do obowiązujących przepisów. Nie wszystkie linie godzą się jednak na podróż ze zwierzęciem, a te, które na to zezwalają, posiadają swoje wewnętrzne regulaminy. Linie często ograniczają też liczbę zwierząt w samolocie. Na ogół pupile powinny się znajdować w specjalnych klatkach. Waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem jest również określona przez daną linię. Wyjątek stanowią psy – przewodniki dla osób niewidomych, które nie muszą przebywać w klatce i nie są dla nich przewidziane ograniczenia wagowe. Każde zwierzę podróżujące samolotem musi posiadać aktualną książeczkę szczepień oraz zaświadczenie od weterynarza, a także dokumenty wjazdowe i tranzytowe wymagane przez określone państwa.