Posiłki na pokładzie samolotu – co warto wiedzieć przed startem?

Wiele osób wybierając się w podroż samolotem zastanawia się nad tym, jaki rodzaj posiłków można otrzymać na pokładzie i czy jest on wliczony w cenę biletu. Warto wiedzieć, iż posiłki zapewniane przez linie lotnicze turystom różnią się w zależności od wyboru klasy w samolocie.

Posiłki na pokładzie samolotu

W przypadku podniebnych podróży tanimi liniami w klasie ekonomicznej zamówiony posiłek wiąże się z dodatkową opłatą, natomiast uczestnicy lotu w klasie biznesowej oraz pierwszej mogą liczyć na darmową potrawę. Osoby wybierające połączenia samolotami przewoźników regularnych za posiłek w klasie ekonomicznej jednak nie zapłacą. Inaczej wygląda zaś sytuacja w przypadku połączeń transkontynentalnych liniami regularnymi, gdy pasażerowie otrzymują w cenie biletu ciepły posiłek np. obiadokolację bądź też kolację i śniadanie, co uwarunkowane jest długością lotu oraz porą dnia. Często potrawy podawane w trakcie podróży należą do narodowych dań kuchni kraju docelowego.

Co można zjeść na pokładzie samolotu?

Coraz częściej przewoźnicy regularni starają się już przed planowanym lotem dowiedzieć o specjalnych wymaganiach swoich pasażerów. Niektóre linie lotnicze oferują możliwość zamówienia dań koszernych, wegetariańskich lub bezglutenowych. Osoby wybierające się w podróż z niemowlęciem bądź dzieckiem powinny przed lotem wypełnić specjalną ankietę. W trakcie lotów w klasie ekonomicznej menu nie jest za bardzo zróżnicowane. Najczęściej zamówić można danie z kurczaka lub wołowiny, pasażerowie mogą również liczyć na kanapkę. Potrawy zaś podawane są na plastikowych tackach.

Podróżując w klasie biznes oraz pierwszej turyści mają do wyboru wytrawne dania znakomitych szefów kuchni, a posiłek serwowany jest w porcelanowej zastawie. Regularne linie lotnicze w cenie zakupionego biletu oferują również darmowy alkohol. Warto jednak pamiętać, iż w niektórych samolotach przewoźników muzułmańskich napoje wysokoprocentowe nie są podawane, a potrawy są zgodne z wymaganiami diety krajów muzułmańskich.