Największe lotniska w Europie

Lotnisko

Europa posiada bardzo wiele lotnisk, które są i ogromne, i świetnie zorganizowane. Dzięki temu szybko i skutecznie można się dziś poruszać pomiędzy poszczególnymi miastami i zaplanować wakacje, w których zobaczy się kilka państw nawet w ciągu jednego tygodnia. Największe z nich znajdują się w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i Hiszpanii.

Kilka informacji o trzech największych portach lotnych w Europie

Mowa tu oczywiście o lotnisku w Londynie, Frankfurcie oraz Paryżu. Pierwsze z nich, port lotniczy Londyn-Heathrow, posiada oznakowanie Międzynarodowego Zrzeszenia Portów Lotniczych IATA (LHR) oraz Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO (EGLL). W ciągu roku obsługuje ono ponad 72 miliony pasażerów, posiada pięć terminali oraz dwa pasy lotnicze.
Kolejnym lotniskiem jest Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, nazywany portem lotniczym de Gaulle’a. Jest pierwszy w Europie jeśli chodzi o liczby odlotów i przylotów. Obsługuje co roku ponad 62 miliony pasażerów. Lotnisko to obsługuje 3 terminale, z których na dwóch znajduje się dworzec kolejowy. Wielką trójkę zamyka port lotniczy Ren-Men. Znajduje się on niedaleko dwóch przecinających się autostrad, jednakże można tu też skorzystać z dworców kolejowych.

Port lotniczy w Holandii oraz w Hiszpanii

Zaraz po porcie lotniczym w Frankfurcie plasuje się lotnisko ulokowane w północnej Holandii, czyli Amsterdam-Schiphol. Znajduje się tu jeden terminal podzielony na halę przylotów i odlotów. Port lotniczy ten położony jest w pobliżu autostrady A4, a od centrum Amsterdamu dzieli go 18 kilometrów.

Piątkę największych lotnisk w Europie zamyka port lotniczy w Madrycie. Obsługuje on ponad 45 milionów osób rocznie i znajduje się około 13 kilometrów na północny wschód od miasta. To największe lotnisko w Hiszpanii stanowiące zarazem główną bramę do krajów na Półwyspie Iberyjskim.

Każdy z tych portów lotniczych wyróżnia się nie tylko wielkością, czy liczbą pasażerów, którzy korzystają z nich na codzień. To także miejsca pełne sklepów, kawiarenek czy restauracji, dzięki czemu można tu bardzo miło spędzić czas w oczekiwaniu na lot. Lotniska te są istotne nie tylko dla europejskich podróżnych, ale i osób z całego świata, które licznie z nich korzystają niemal codziennie.