Na lotnisku - na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?

Dokonanie wszystkich formalności na lotnisku zajmuje sporo czasu. Wybierając się więc w podróż do krajów europejskich warto pojawić się w porcie lotniczym na dwie godziny przed rejsem. W przypadku lotów transatlantyckich najlepiej jednak stawić się na lotnisku już 4 godziny przed planowaną podróżą.

Odprawa biletowo-bagażowaPierwszą czynnością, którą należy wykonać po pojawieniu się w porcie jest odprawa biletowo-bagażowa. Informacje o tym, przy którym stanowisku będzie się odbywać określona odprawa podawane są na cyfrowych tablicach. Po podejściu do właściwego punktu odprawy należy okazać swój dowód tożsamości oraz kopię biletu elektronicznego z zawartym numerem rezerwacji, bądź też lotu. Można również pokazać bilet papierowy. Na podstawie takich dokumentów wydawana jest karta pokładowa. Przy stanowisku odpraw następuje również ważenie bagażu rejestrowanego. Maksymalna waga tego typu bagażu określana jest przez danego przewoźnika, zazwyczaj nie powinna ona przekraczać 20 - 23kg. Również rozmiar bagażu rejestrowanego ma znaczenie podczas odprawy, jednak podobnie jak w przypadku wagi, jest on określany przez przewoźnika. Bagaż rejestrowany po ważeniu odprawiany jest do luku samolotu.

Po odprawie koniecznie trzeba się udać do bramek, gdzie odbywa się kontrola bezpieczeństwa. Każdy pasażer musi oddać do sprawdzenia swój bagaż podręczny, który jest komputerowo prześwietlany. Przed przejściem przez bramkę należy na specjalną tackę wyłożyć wszystkie elektroniczne urządzenia, klucze, pasek, a także nakrycie wierzchnie np. kurtkę.

Kontrola bezpieczeństwa przed lotemPo prawidłowym przejściu kontroli bezpieczeństwa można się udać do odpowiedniej bramki (z ang. "gate"), z której następuje wejście na pokład. O tym, z której bramki odlatuje samolot do danego miejsca docelowego informuje cyfrowa tablica.

Zasady panujące na lotnisku

Na lotniskach znajdują się także specjalne automaty do samodzielnej odprawy. Korzystając z nich należy przenieść do automatu dane z dokumentu tożsamości, który używany był w trakcie dokonywania zakupu biletu, a także kod potwierdzenia rezerwacji. Niektóre maszyny wyposażone są w opcję wyboru miejsca w samolocie. Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych danych automat drukuje kartę pokładową. Należy pamiętać, iż na niektórych portach samodzielna odprawa możliwa jest jedynie wtedy, gdy pasażer posiada tylko bagaż podręczny. Na większych lotniskach można się zaś odprawić także z bagażem rejestrowanym. Automaty drukują wtedy nalepkę na bagaż, którą należy przyczepić do walizki, a następnie bagaż oddać do punktu zrzutu.

Przed podróżą trzeba pamiętać, iż bagaż podręczny nie może zawierać żadnych płynów jak np. woda, kosmetyki o płynnej konsystencji (błyszczyk, podkład, krem do rąk itp.), a także ostrych narzędzi (nóż, nożyczki )oraz żadnych spreyów, gazów itp. Na pokład można wnieść jedynie rzeczy w formie płynnej, których objętość nie przekroczy 100 ml i które będą zamknięte w plastikowych pojemnikach, umieszczonych w plastikowej przezroczystej torbie, o pojemności 1 l. Większość linii lotniczych ustala limit wagowy, wynoszący 10 kg dla jednej sztuki bagażu podręcznego, jednak należy pamiętać, iż każdy przewoźnik posiada swoje własne przepisy, którym należy się podporządkować.

Osoby, pragnące przewozić ze sobą duży i nietypowy sprzęt (np. deska snowboardowa, narty, instrumenty muzyczne, rower), muszą zgłosić ten fakt do 48 h przed lotem. Przedmioty typu: nosidełko dla dziecka, wózek składany, składane łóżeczko turystyczne dla malucha, który nie ukończył 2 lat, mogą być przewożone za darmo. Gdy dziecko ukończy jednak 2 rok życia niektóre linie mogą żądać za taką usługę dodatkowej opłaty. Przewóz tego typu sprzętu również należy zgłosić wcześniej danemu przewoźnikowi.

Strefa wolnocłowa na lotniskuPrzed podróżą samolotem można dokonać zakupów w strefie wolnocłowej. Wszelkie towary m.in.: płyny (napoje, w tym również alkoholowe), a także kosmetyki można przewozić w bagażu podręcznym. Produkty pakowane są w specjalne plastikowe torebki przez pracowników sklepu i oznaczane nalepką.