Lotniska w Polsce

Lotniska Polska

Obecnie w Polsce znajduje się piętnaście lotnisk cywilnych. Największym z nich jest oczywiście lotnisko Chopina w Warszawie, jednak również i inne oferują sporą ilość lotów zagranicznych. Polskie lotniska obsługują obecnie mniej więcej 34 miliony pasażerów rocznie, a więc widać, że liczba ta rośnie z roku na rok.

Największe lotnisko w Polsce

Największym lotniskiem w Polsce jest lotnisko Chopina znajdujące się w Warszawie. Wciąż tutaj jest odprawiana największa ilość pasażerów, choć z roku na rok coraz bardziej rozwijają się też inne lokalne lotniska. Lotnisko to położone jest mniej więcej w odległości 10 kilometrów na południowy zachód od centralnej części stolicy. Zajmuje powierzchnię ponad 500 ha. To właśnie stąd można się udać między innymi do Ameryki, Afryki, Azji oraz oczywiście Europy. Lotnisko to oferuje ponad 100 połączeń rejsowych wraz z innymi portami w kraju jak i na świecie. Przy tym lotnisko Chopina jest niezmiernie nowoczesne i dorównuje najlepszym lotniskom na świecie. Dojazd z tego lotniska do centrum zajmuje mniej więcej 30 minut.

Inne lotniska w Polsce

Drugie pod względem wielkości lotnisko w Polsce znajduje się w Krakowie. Średnio korzysta bowiem z niego około 3 mln ludzi rocznie. Balice jednak cały czas się rozwijają i z roku na rok przybywa liczba pasażerów. Port ten położony jest 11 km od Krakowa w kierunku zachodnim. Długość pasa startowego na lotnisku wynosi 2550 m, natomiast cała powierzchnia to 426 ha. Balice oferują pasażerom do dyspozycji dwa terminale. Pierwszy z nich jest mianowicie krajowy, a drugi międzynarodowy. Poza tym port ten został zaprojektowany w sposób bardzo przemyślany, dzięki czemu jest naprawdę funkcjonalny. Oferuje mnóstwo udogodnień dla pasażerów.

Trzecim co do wielkości lotniskiem jest natomiast port znajdujący się w Gdańsku. Lotnisko im. Lecha Wałęsy ma bardzo dobrze rozwiniętą siatkę połączeń krajowych oraz międzynarodowych. Znajduje się w dzielnicy Matarnia niedaleko wsi Rębiechowo. Do centrum miasta Gdańsk jest 10 km. Tak samo do Sopotu, natomiast do Gdyni 23 km. Lotnisko im. Lecha Wałęsy traktowane jest jako zapasowy port lotniczy dla warszawskiego Okęcia. Z roku na rok coraz bardziej się rozwija i obsługuje coraz to większą ilość pasażerów. Do dyspozycji jest tutaj jeden terminal pasażerski, a cały budynek posiada pełną infrastrukturę.