Strefy duty free na lotniskach – co warto wiedzieć?

Przed wylotem za granicę większość podróżnych rozważa opcję zakupów w sklepach wolnocłowych. "Czy wciąż opłaca się korzystać z oferty sklepów w strefie duty free?" oraz "Jak kształtują się ceny za poszczególne produkty?" to pytania, które najczęściej zadajemy sobie przed wizytą na lotnisku.

Strefa Duty FreeWstąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, iż ceny za towary zakupywane w sklepach wolnocłowych są niższe jedynie wtedy, jeżeli podróżny odbywa lot poza granice UE, np. do Norwegii, Szwajcarii, Rosji, Tunezji czy Turcji. Warto zwrócić uwagę, iż na produktach podawane są dwie ceny, dla turystów wybierających się do państw członkowskich (cena wyższa, wolna jedynie od cła) oraz dla osób planujących pobyt w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej (niższa, zwolniona również z podatku VAT oraz akcyzy).

Strefy wolnocłowe – czy to się opłaca?

Podróżni, posiadający bilet na lot do państw UE, dokonają więc zakupu towaru w cenie, która utrzymuje się na podobnym poziomie co w galeriach handlowych. Wyjątek mogą natomiast stanowić niektóre produkty słynnych marek, jak np.: biżuteria, kosmetyki czy zegarki. W sklepach wolnocłowych opłaca się zazwyczaj zakup perfum, których cena wynosi czasem o 15% mniej niż w tradycyjnym sklepie. Wybierając się do strefy wolnocłowej warto jednak sprawdzić cenę danego towaru w Internecie. Turyści, pragnący dokonać zakupu alkoholi, muszą się jednak liczyć z koniecznością poniesienia takiego samego kosztu jak w supermarkecie.

Warto pamiętać, iż po przystąpieniu Polski do UE sytuacja cenowa w sklepach duty free uległa znacznej zmianie. Osoby planujące wizytę w państwach Unii Europejskiej na ogół nie mogą liczyć na atrakcyjne ceny w strefie wolnocłowej. Opłacalny staje się jedynie zakup kosmetyków (a zwłaszcza perfum w dużych opakowaniach) oraz zegarków czy biżuterii. Niższe ceny dotyczą jedynie osób wybierających się w podróż poza granice UE.